Przekład traktatu Sztuka wojny

Słowo od tłumacza

Szanowni czytelnicy! Traktat Sztuka wojny to moja życiowa pasja, przedmiot długoletnich studiów i przemyśleń. W tomie, do którego zakupu zachęcam, znajduje się moje autorskie tłumaczenie tego starożytnego traktatu, wraz z przykładami i objaśnieniami.

Stylizacja na język Trylogii Sienkiewicza

Ważna jest nie tylko treść, ale i forma. Uznałem, że starożytne dzieło zasługuje na to, by przyodziać je w piękną, XIX-wieczną polszczyznę. Zamiast samodzielnie próbować podjąć niezdarną próbę stylizacji, znalazłem osobę o fenomenalnym talencie. Osoba ta przekładając zdania z języka współczesnego na dawny brała pod uwagę nawet melodykę języka, jak poeta zliczając sylaby. Niestety osoba, która dokonała stylizacji pragnie pozostać anonimowa. Mogę jednak przekazać grzecznościowo wyrazy państwa uznania dla wysiłku i serca, które włożyła w swoją pracę.

Zestaw umiejętności zaprzęgnięty do przekładu

Szczególną zaletą przekładu jest to, że realizując go byłem wyposażony w specyficzny zestaw umiejętności (ang. skillset). To właśnie ten zestaw sprawia, że przekład ma wyjątkową wartość merytoryczną.

  • Dogłębna znajomość chińskiego kodu kulturowego. Zapraszam do zapoznania się z innymi moimi książkami nt. kultury chińskiej: Drogi wędrownych doradców (2019), Starożytna mądrość chińska (2018) oraz Mulan i inne opowieści z dawnych Chin (2020).
  • Znajomość klasycznego chińskiego sprzed 2,5 tys. lat oraz studia innych starożytnych traktatów militarnych, które stały się fundamentem chińskiej kultury strategicznej.
  • Uważam się za pasjonata wojskowości i historii wojskowości. Pozwoliło mi to odnieść starożytne maksymy i porady do naszej współczesności. Szczególnie polecam zapoznanie się z koncepcją Mocy. Zwięzłe jej omówienie wraz z przykładami realizuje tekst pt. Moc, Forma oraz powodowanie przeciwnikiem na stronach 355-365 książki.
  • Seria wydawnicza Wzorce, której książka jest częścią, to realizacji pasji wyszukiwania wzorców i prawidłowości w otaczającej nas rzeczywistości. Pasję tą wykształcili we mnie tacy wybitni dydaktycy jak prof. Jacek Hołówka (wydział Filozofii UW) oraz prof. Jerzy Pelc.

Oto próbka stylizowanego przekładu Sztuki wojny, strony 82 i 83 książki:


-

Kup książkę Sztuka wojny w wersji papierowej i e-book

Wersja e-book (40 zł)

Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń

Wersja e-book dostępna jest tylko u jednego sprzedawcy: sklep portalu Defece24.

Kup e-book

Gdzie kupić książkę Sztuka wojny?

Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń Kup wersję papierową

Kliknij, by zobaczyć

  • listę księgarni, w których możesz nabyć egzemplarz książki.
  • Zakup w zestawach
  • Zakup hurtowy (np. na prezenty dla klientów VIP)